حسابداری مالیاتی چیست؟

حسابداری مالیاتی ابزاری است که شرکت ها می توانند برای درک مسئولیت مالیاتی خود و جلوگیری از مجازات استفاده کنند. یادگیری در مورد حسابداری مالیاتی می تواند به شما کمک کند تا اطلاعات مالی بیشتری راجع به یک شرکت داشته باشید. در این مقاله، ما در وب سایت موسسه تیوان تراز برای شما حسابداری مالیاتی را تعریف می کنیم، دلیل مهم بودن حسابداری مالیاتی را شرح می دهیم، نحوه عملکرد آن را شرح می دهیم و نمونه ای از حسابداری مالیاتی برای یک تجارت را ارائه می دهیم.

حسابداری مالیاتی چیست؟

حسابداری مالیاتی مجموعه روش های حسابداری است که بر تهیه صورت های مالی عمومی متمرکز است که دارایی ها و بدهی های مالیاتی را نشان می دهد. قانون درآمد داخلی، آیین نامه حسابداری مالیاتی را به طور خلاصه بیان می کند. این کد قوانینی را توصیف می کند که شرکت ها و افراد هنگام تهیه اسناد مالیاتی باید رعایت کنند. شیوه های حسابداری برای تعیین بدهی مالیاتی یک شرکت می تواند با شیوه های حسابداری شرکت برای تعیین دارایی ها و بدهی های آن در ترازنامه متفاوت باشد. برای مشاغل دو نوع مالیات وجود دارد:

 1. مالیات مستقیم: یک شرکت مستقیماً مالیات را به دولت پرداخت می کند. مالیات شرکت نمونه ای از مالیات مستقیم است.
 2. مالیات غیر مستقیم: مالیات غیر مستقیم مالیاتی است که می تواند به دیگران منتقل شود. به عنوان مثال ، مالیات فروش غیر مستقیم است.

چرا حسابداری مالیاتی مهم است؟

حسابداری مالیاتی از آن جهت مهم است که به شرکت ها کمک می کند از مقررات مالی پیروی کنند تا از مجازات جلوگیری کنند. حسابداری مناسب مالیاتی همچنین می تواند شرکت ها را از برنامه های مالیاتی که می تواند در مالیات آنها صرفه جویی کند، بهره مند شود. هدف از حسابداری مالیاتی اجازه دادن به دولت برای پیگیری امور مالی یک شرکت برای اطمینان از پیروی از قوانین مالی شرکت است.

حسابداری مالیاتی

چه اشخاصی از حسابداری مالیاتی استفاده می کنند؟

شرکت ها برای اطمینان از انطباق آنها با استانداردهای مالی و صنعتی برای مدیریت امور مالی، حسابدارانی را استخدام می کنند که در حسابداری مالیاتی تخصص دارند.

حسابداران زیر می توانند از روش های حسابداری مالیاتی استفاده کنند:

 •     حسابداران رسمی: CPA کارشناسان حسابداری هستند که می توانند حسابداری از جمله حسابداری مالیاتی را برای یک سازمان مدیریت کنند.
 •     حسابرسان داخلی: یک حسابرس داخلی می تواند اسناد و پرداخت های مالیاتی یک شرکت را ارزیابی کند تا مطابقت شرکت با قوانین مالیات شرکت را تضمین کند.
 •     حسابداران مالیاتی: این متخصصان مالی می توانند تخصص خود را به طور خاص بر روی حسابداری مالیاتی شخصی یا شرکتی متمرکز کنند.
 •     حسابداران پزشکی قانونی: یک حسابدار قانونی می تواند از حسابداری مالیاتی برای انجام تحقیقات مالی برای یک سازمان دولتی یا یک شرکت حقوقی خصوصی استفاده کند.
 •     حسابداران دولت: حسابدارانی که در سطح دولت محلی ، ایالتی و فدرال کار می کنند نیز می توانند از اصول و روش های حسابداری مالیاتی استفاده کنند.

حسابداری مالیاتی چگونه کار می کند؟

دولت مالیات شرکتی را که شرکت ها می توانند در مهلت مقرر برای جلوگیری از مجازات مانند جریمه، پرداخت کنند اخذ می کند. درآمد مشمول مالیات شرکت، درآمد سالانه آن پس از کسر هزینه است. نرخ مالیات درصدی است که بسته به شرایط اقتصادی و سایر عوامل در نوسان است.

حسابداری مالیاتی با مشارکت یک متخصص مالیات شرکت ها در امور مالی یک شرکت کار می کند تا اطمینان حاصل شود که شرکت ها مبلغ صحیح مالیات شرکت ها را پرداخت می کنند و مقررات مربوط به گزارش مالی خود را دنبال می کنند.

مالیات

روش های حسابداری مالیاتی

شرکت ها می توانند یکی از چند روش حسابداری مالیاتی را براساس اندازه شرکت، انواع معاملات شرکت و کسر احتمالی مالیات انتخاب کنند. خدمات درآمد داخلی شرکت ها را ملزم می کند تا از یکی از روش های زیر برای حسابداری مالیاتی استفاده کنند:

مبنای نقدی

برخی از شرکت ها از مبنای نقدی حسابداری برای محاسبه درآمد و کسورات مشمول مالیات شرکت استفاده می کنند. پس از مبادله پول شرکت با مصرف کننده یا پرداخت هزینه ، یک شرکت با حسابداری نقدی ، درآمد و هزینه را ثبت می کند.

تعهدی

مبنای تعهدی یکی دیگر از روشهای معروف حسابداری مالیاتی برای شرکت ها است. با مبنای تعهدی حسابداری ، شرکت ها می توانند درآمد و هزینه ها را هنگام وقوع ، به جای وقوع مبادله پول ، ثبت کنند.

مبنای ترکیبی

کمتر معمول، شرکت ها ممکن است مبنای ترکیبی برای حسابداری مالیاتی، ترکیبی از اصول مبنای نقدی و تعهدی را انتخاب کنند. شرکت هایی که از مبنای ترکیبی حسابداری استفاده می کنند، برای بیشتر معاملات خود از مبنای وجه نقد و برای اقلام خاص مانند موجودی کالا، از مبنای تعهدی استفاده می کنند. سازمان امور مالیاتی از شرکت هایی که آستانه های درآمد مشخصی دارند ، استفاده می کند تا از مبنای تعهدی برای حسابداری مالیاتی خود استفاده کنند.

حسابداری مالیاتی

مالیات برای مشاغل چگونه محاسبه می شود؟

مشاغل می توانند با محاسبه سود خود مقدار مالیات خود را محاسبه کنند. در اینجا عناصر محاسبه سود آورده شده است:

 •     درآمد: درآمد یک کسب و کار مقدار پولی است که از طریق فروش تولید می کند.
 •     موجودی کالا: برای اهداف مالیاتی ، موجودی تجاری یک هزینه تمام شده کالای باقی مانده در پایان سال مالی آن است.
 •     بهای تمام شده کالای فروخته شده (COGS): محاسبه بهای تمام شده کالای فروخته شده هزینه موجودی تجارت در ابتدای سال مالی به علاوه اقلام موجودی است که تجارت در  طول سال منهای موجودی پایان موجود خریداری می کند.

برای محاسبه درآمد مشمول مالیات یک کسب و کار، می توانید COGS را از درآمد کم کنید. درصد مالیات مشاغل مدیون می تواند به سال ، اندازه کسب و کار و سایر عوامل مانند صنعت برای تجارت بستگی داشته باشد.

سه روش برای ارزش گذاری موجودی کالا برای اهداف مالیاتی وجود دارد:

 1.     هزینه: ارزش گذاری موجودی در هزینه به این معنی است که شما به راحتی می توانید از هزینه خرید برای کالاهای موجودی استفاده کنید.
 2.     خرده فروشی: گزینه دیگر برای ارزیابی موجودی مشاغل از طریق مالیات ، ارزش گذاری آن با قیمتی است که کالاها را می فروشید ، با درصد مارک کم شده.
 3.     تعداد یا هزینه کمتری در بازار: اگر تصمیم دارید موجودی خود را با این روش ارزش گذاری کنید، می توانید هزینه موجودی کالا را با ارزش بازار کالا در یک تاریخ خاص مقایسه کنید.

استخدام حسابدار مالیاتی می تواند به مشاغل کمک کند تا تعیین کنند کدام روش برای محاسبه موجودی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.