10 سوال برتر مصاحبه حسابداری

10 سوال برتر مصاحبه حسابداری

به اثبات رساندن مهارت های مربوط به شغل و دانش خود در ایجاد تأثیر قوی در طول مصاحبه حسابداری مهم است. کارفرمایان احتمالی می خواهند نحوه کار شما و نحوه قرارگیری در شرکت آنها را بفهمند. برای درک نامزد ایده آل کارفرما، قبل از مصاحبه خود به شرح وظایف مراجعه کنید. با انجام این کار می توانید به مهارت ها، کیفیت ها و تجربه مورد نیاز در پاسخ های خود بپردازید. برای اثبات اینکه شما کاندید مناسبی برای این سمت هستید، مثالهایی را بیان کنید که علاوه بر شخصیت ، دستاوردها و مهارت های حرفه ای شما را ثبت می کند.

برای کمک به شما در آمادگی برای مصاحبه خود، لیستی از سوالات مصاحبه حسابداری (آموزش ویژه بازار کار) رایج با جواب هایی مثال آورده ایم:

  1. با چه نوع برنامه های نرم افزاری حسابداری آشنا هستید؟
  2. مهمترین چالشی که افراد حوزه حسابداری با آن روبرو هستند چیست؟
  3. آیا تا به حال فرآیند حسابداری خود را توسعه داده اید؟
  4. آیا می توانید من را از طریق سه صورت مالی بررسی کنید؟
  5. توضیح دهید که چگونه در یک نقش قبلی هزینه های عملیاتی را کاهش دادید.
  6. چگونه احتمال خطاهای انسانی در بخش حسابداری را کاهش می دهید؟
  7. وقتی نوبت به نرم افزار حسابداری می رسد، چه چیزی بیشتر از همه مهم است - قیمت یا عملکرد؟
  8. تفاوت حسابداری اجرایی و عمومی چیست؟
  9. آیا می دانید اجرای پروژه چیست؟
  10. چرا میخوای برای مجموعه ما کار کنید؟

 

1- با چه نوع برنامه های نرم افزاری حسابداری آشنا هستید؟

مصاحبه کننده ممکن است این سوال را بپرسد تا ببیند آیا شما تجربه برنامه های حسابداری آن ها را دارید یا می توانید به سرعت برنامه های جدید را یاد بگیرید. به جای انتخاب تنها نرم افزاری که بیشتر با آن آشنایی دارید ، چند مورد را برای بحث انتخاب کنید. برنامه هایی را که اخیراً استفاده کرده اید یا برنامه هایی را که بیشترین تجربه را با آنها دارید ، شامل کنید.همچنین ممکن است از شما خواسته شود که توضیح دهید کدام برنامه بهترین است و چرا. یک روش عالی برای آماده سازی خود برای این سوال مطالعه تحولات اخیر مربوط به برنامه هایی است که با آنها کار کرده اید.

2- چالش برتر افرادی که در حوزه حسابداری قرار دارند چیست؟

مصاحبه کننده می خواهد دانش شما را از صنعت حسابداری، از جمله چالش هایی که حسابداران با آن روبرو هستند ، ارزیابی کند. هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد ، اما ارائه توضیحات منطقی برای پاسخ شما مهم است. خواندن مقالات اخبار اخیر یا نشریات صنعت در مورد این موضوع برای شکل گیری نظر می تواند مفید باشد.

مثال: "در حالی که فناوری قطعاً توانایی ما در اتوماتیک سازی کارهای مختلف را افزایش می دهد ، پیشرفتهای بی پایان می تواند چالش برانگیز باشد. همانطور که پیشرفتهای جدید اتفاق می افتد، ادغام توابع جدید حسابداری با سایر فرایندهای عملیاتی گاهی اوقات دشوار است. من تجربه زیادی در کمک توسعه دهندگان نرم افزار برنامه های مختلف حسابداری را برای اطمینان از یکپارچه بودن یکپارچه و در نتیجه خرابی کم تا صفر، سفارشی می کنند.

همچنین باید بگویم که کدهای مالیاتی که همیشه در حال تغییر هستند همیشه برای افرادی که در زمینه حسابداری هستند یک چالش اساسی بوده و خواهد بود. به نظر می رسد به محض آشنایی با یک سری کدها، کدهای جدید اجرا می شوند. با این حال  این چالشی است که هر حسابدار واقعی درک می کند بخشی از کار است.

 

حسابداری

3- آیا تاکنون فرآیند حسابداری خود را توسعه داده اید؟

این یک سوال بله یا خیر است ، اما شما باید جزئیات بیشتری را ارائه دهید. اگر به "نه" پاسخ دادید ، در مورد روندی که به پیشرفت یا تغییر نقش قبلی کمک کرده اید ، برای نشان دادن مهارت های ابتکاری خود بحث کنید. اگر به "بله" پاسخ دادید، آماده باشید تا جزئیات فرآیند ایجاد شده و چگونگی کمک آن را به شرکت ارائه دهید. در صورت امکان از اعداد برای اندازه گیری تأثیر خود استفاده کنید.

مثال: "هنگامی که من به عنوان مدیر حسابداری در شرکت XYZ کار می کردم ، متوجه شدم که به طور مداوم پرداخت های دیرکرد کارمزد را از دست می دهیم ، فقط به این دلیل که برای اعمال به موقع خیلی عقب هستیم. حتی اگر مشتری با فاکتور بیش از 30 روز تأخیر داشته باشد ، ما هنوز هزینه دیرکردی اعمال نکرده بودیم.

من یک تیم را جمع کردم تا ببینم چگونه می توانیم به این مسئله رسیدگی کنیم. ما تصمیم گرفتیم سوئیچ را به FreshBooks تغییر دهیم که به ما امکان می دهد هزینه های تأخیر در فاکتورهای خود را به صورت خودکار انجام دهیم. این نه تنها درآمد ما را 1٪ افزایش داد بلکه جریان نقدی را نیز بهبود بخشید زیرا مشتریان تمایل بیشتری به پرداخت به موقع فاکتورهای خود پیدا کردند. "

4- آیا می توانید سه صورت مالی را تعریف و توضیح دهید؟

ترازنامه ها، صورت های سود و صورت جریان های نقدی برای حسابداری اساسی هستند. در پاسخ خود ، به طور کامل توضیح دهید که هر عبارت چیست و چگونه کار می کند.

مثال: "صورت های مالی از یک شرکت به شرکت دیگر بسیار متفاوت به نظر می رسند ، اما همه آنها اساساً نمایانگر یک نوع اطلاعات هستند. ترازنامه بدهی ها ، دارایی ها و حقوق صاحبان سهام شرکت را به طور خلاصه نشان می دهد. صورت جریان وجوه نقد نشان می دهد که وجه نقد کجاست حاصل از فعالیت های تأمین مالی ، عملیاتی و سرمایه گذاری. در صورت سود و زیان ، شما لیست مفصلی از هزینه ها و درآمد شرکت را پیدا خواهید کرد. "

5- نحوه کاهش هزینه های عملیاتی در نقش قبلی را توضیح دهید.

حسابداران بیش از هر کس دیگری در شرکت به سلامت مالی یک شرکت نگاه می کنند. در نتیجه ، آنها می توانند هزینه های اضافی عملیاتی را شناسایی کنند. پاسخ قاطع به این سوال مشخص می کند که شما چگونه از مهارت های تحلیلی و حل مسئله خود برای کاهش هزینه ها بدون از بین بردن خدمات با کیفیت مشتری استفاده کرده اید.

مثال: "من دیده ام که شرکت ها برای یک سرویس ثبت نام می کنند ، از آن برای یک یا دو ماه استفاده می کنند و سپس بدون لغو عضویت در سرویس اول به سرویس دیگری می روند. خدمات تکراری همراه با خدمات استفاده نشده و مجوزهای نرم افزار می توانندهر ساله منجر به  هزاران دلار ضرر بشود.

در آخرین شرکتم، بعد از اینکه دیدم خدمات زیادی از بودجه خود خارج شده ایم، تصمیم گرفتم حسابرسی انجام دهم. من به هر بخش مراجعه کردم و درباره خدماتی که آنها استفاده می کردند صحبت کردم. از 100 سرویس مختلفی که ما می پرداختیم، فقط 57 سرویس در واقع در حال استفاده بودند. از این 57 نفر، 15 نفر از آنها اساساً عملکردهای مشابهی را انجام می دادند. در کل، ما تعداد خدمات را از 100 به 42 کاهش دادیم. این باعث کاهش 4 درصدی هزینه های عملیاتی سالانه ما شد و ماهانه 2575 دلار صرفه جویی کرد. "

 

نحوه کاهش هزینه ه

6- چگونه احتمال خطاهای انسانی در بخش حسابداری را کاهش می دهید.

شما به عنوان یک حرفه ای حسابداری باید به جزئیات دقت کنید. مهارت های سازمانی و توانایی توجه به جزئیات کوچک را به وضوح برجسته کنید. برای نشان دادن این مهارت از مثالهای قبلی استفاده کنید - می توانید با توضیح وضعیت ، وظیفه ، اقدام و نتیجه از تکنیک STAR برای پاسخ به سوالات مصاحبه موقعیتی مانند این استفاده کنید.

مثال: "من معتقدم که بهترین راه برای کاهش خطاهای انسانی در بخش حسابداری اطمینان از این است که هر یک از اعضای تیم می توانند حجم کار خود را کنترل کنند. من به عنوان یک مدیر حسابداری که بر یک بخش بزرگ نظارت می کند ، تمام تلاش خود را برای ایجاد روابط با سایر کارمندان انجام می دهم تا بتوانم به طور موثر ارزیابی کنید که چقدر از عهده کار آنها برمی آیند. من جلسات هفتگی را برای تفویض کار با توجه به نقاط قوت و ضعفی که در مردم می بینم برگزار می کنم. در حالی که من معتقدم مردم باید به چالش کشیده شوند، از بارگذاری بیش از حد آنها اجتناب می کنم و اگر معتقدم که ما نیاز داریم کارکنان ما را برای تفکیک مسئولیتها به درستی گسترش دهیم. "

7- وقتی نوبت به نرم افزار حسابداری می رسد ، چه چیزی بیشتر از همه مهم است - قیمت یا عملکرد؟

در حالی که سوال از شما می خواهد بین گزینه ها یکی را انتخاب کنید ، در عوض یک پاسخ قوی آنها را ترکیب می کند. این استراتژی به شما نشان می دهد که قیمت نرم افزار همیشه عملکرد آن را تعیین نمی کند و بالعکس.

مثال: "به لطف پیشرفت های فن آوری ، دیگر نیازی به انتخاب بین قیمت و عملکرد در مورد نرم افزار حسابداری نیست. با تحقیقات مناسب ، می توانید یک برنامه نرم افزاری ارزان قیمت با قیمت 250 دلار در ماه پیدا کنید که عملکردی مشابه با هزینه ای داشته باشد. 2000 دلار. این واقعاً به فرآیندهای عملیاتی و نیازهای حسابداری یک شرکت برمی گردد.

اگر لیستی از نیازهای حسابداری شما داشته باشم، یا اگر بخواهم یکی از برنامه های خودم را پس از ارزیابی فرآیند های عملیاتی شما ایجاد کنم، می توانم تحقیق کنم تا یک برنامه نرم افزاری متناسب با بودجه شما پیدا کنم در حالی که هنوز تمام عملکردهای لازم را انجام می دهد. صرفاً به دلیل قیمت نیازی به فدای عملکرد نیست. "

8- تفاوت حسابداری اجرایی و عمومی چیست؟

هنگام پاسخ دادن به این سوال، ذکر مثالهایی از حسابداری اجرایی و عمومی مهم است. از آنجا به راحتی می توانید تفاوت های این دو را برجسته کنید.

مثال: "حسابداری اجرایی نوعی حسابداری است که توسط شرکتهایی که خدمات را به کاربران ارائه می دهند استفاده می شود. حسابداری عمومی از CPA و حسابرسی برای کمک به شرکت ها در ارزیابی سوابق مالی خود و حفظ پاسخگویی استفاده می کند. حسابداران عمومی اغلب در چندین صنعت تجربه دارند در حالی که حسابداران اجرایی معمولاً فقط یک تجربه در یک صنعت واحد دارند. تفاوت قابل توجه دیگر این است که حسابداران عمومی به گواهینامه CPA نیاز دارند در حالی که حسابداران خصوصی این کار را نمی کنند. "

 

 

9-آیا می دانید اجرای پروژه چیست؟

اجرای پروژه برای اطمینان از انجام کارهای حسابداری با حداکثر کارایی و اثربخشی ضروری است. مطمئن باشید که هر مولفه را به ترتیب صحیح لیست کرده اید.

مثال: "اجرای پروژه دارای شش مولفه کلیدی است: شناسایی نیاز، تولید و ایده پردازی، انجام مطالعه امکان سنجی، توسعه پروژه، اجرای پروژه و کنترل پروژه."

10-چرا می خواهید برای ما کار کنید؟

به عنوان یک حسابدار ، شما اغلب گزینه های شغلی زیادی را در صنایع مختلف دارید. از آنجا که چنین فرصت های شغلی گسترده ای برای انتخاب وجود دارد، مدیر استخدام ممکن است بخواهد بداند که چرا شما برای این موقعیت اقدام کرده اید. یک پاسخ خوب بیان می کند که چرا شما فکر می کنید برای شرکت مناسب هستید.

برای درک ارزش ها، مأموریت و اهداف اصلی شرکت، وقت بگذارید. شما باید در نظر بگیرید که اهداف و ارزش های حرفه ای شما چگونه با اهداف سازمان همسو می شوند.

مثال: "من تحقیقات گسترده ای در مورد شرکت شما انجام دادم و می فهمم که کارمندان فعلی شما بسیار در مورد کار در اینجا صحبت می کنند. نه تنها فرهنگ اینجا برای من مناسب است ، بلکه بیانیه ماموریت شما با اخلاق کاری شخصی من مطابقت دارد. من همچنین متوجه شده ام شرکت شما درگیر بازگرداندن به جامعه است، و من یک طرفدار بزرگ در ساختن شهر خود به بهترین شکل ممکن هستم، به خصوص از آنجا که من در اینجا یک خانواده تشکیل می دهم."