اصول رفتاری حسابدار حرفه ای

اصول رفتاری حسابدار حرفه ای

1400/1/31

 

حسابداران می بایست در رفتار و کردار خود، اصول اخلاق عمومی، قوانین و مقررات و عرف جامعه را به نحوی رعایت کنند که بر اعتبار و حسن شهرت حرفه حسابداری افزوده شود.

هر حسابدار حرفه ای مکلف است که در انجام وظایف حرفه ای خود، آئین رفتار حسابداران حرفه ای را که توسط تشکل حرفه ای مربوط مقرر شده است رعایت کند.

اخلاق حرفه ای حسابداران، قاعدتاً در شاخه اخلاق کاربردی قرار دارد و حاوی یک نظام ارزشی و باورهای جمعی است که بر اساس آن، بد و خوب، و درست و نادرست رفتار حرفه ای حسابداران تعریف و تبیین می شود.

قبل از اینکه به بررسی اخلاق و رفتار حرفه ای حسابداران بپردازیم باید بدانیم اصلا تعریف حرفه حسابداری چیست.

حرفه حسابداری

به مشاغلی تخصصی در زمینه حسابداری، حسابرسی، مشاور مالی و امور مالیاتی که توسط حسابدارانی که مهارت لازم را دارند انجام می شود حرفه حسابداری گفته می شود.

در ادامه برخی از خصایص یه حسابدار حرفه ای را مرور میکنیم.

حسابدار حرفه ای کیست؟

فردی است که به کار حسابداری می پردازد و با احراز شرایط ورود، به عضویت یک تشکل حرفه ای حسابداری پذیرفته شده است. و اشراف کامل به انجام تکالیف مالی و مالیاتی دارد.

حسابدار حرفه ای آشنا به مسائل مدیریتی می باشد و در بحث تجزیه و تحلیل قدرت بالایی دارد و همچنین تسلط کامل به نرم افزار حسابداری جزء شاخص های حسابدار حرفه ای می باشد. لازم به ذکر است یک حسابدار حرفه علاوه بر موارد فوق به مباحث قانونی بیمه و اداره کار و ... نیز باید تا حدودی تسلط داشته باشد.

حسابداری

آئین رفتار

به چگونگی رفتار، اعمال و مسئولیت های اعضا در یک تشکل حرفه ای در مقابل جامعه، اعضاء دیگر و همچنین در مقابل اشخاص و موسسات دیگر گفته می شود.یک حسابدار حرفه ای باید به کوچکترین موارد در بحث کاری از پوشش گرفته تا رفتار های مدیریتی اهمیت بدهد.

نوع پوشش اداری و آراسته و مناسب محل کار، نوع رفتار و برخورد با همکاران، ارباب رجوع و مدیران، رعایت موازین شرکت در جلسات، رعایت سلسله مراتب اداری، انجام امور محوله و ارائه گزارشات کاربردی و اصولی و ... جزء مواردی است که یک حسابدار حرفه باید توجه ویژه به آن داشته باشد.

منافع عمومی:

یک حسابدار حرفه ای و مسئول علاوه بر اینکه باید منافع و رعایت قوانین مجموعه مورد فعالیت خود را رعایت کند و به انجام مسئولیت خود در قبال مجموعه محل اشتغال خود پایبند باشد، باید منافع عمومی جامعه و انجام مسئولیت در قبال جامعه و عموم مردم را در دستور کار قرار دهد و به نوعی عمل کند که آسایش و رفاه را برای جامعه هرچند کوچک به ارمغان بیارد.منظور از جامعه این است که یک حسابدار حرفه ای سعی در برقراری آسایش و رفاه و در نظر گرفتن منافع موسسات یا مراکزی که حسابدار به صورت مستقیم با غیر مستقیم با آنها در ارتباط کاری می باشد.

یک حسابدار حرفه ای باید به انجام تکالیف مالی و مالیاتی تسلط کامل داشته باشد و به راحتی با کنترل زمان هر کدام از تکالیف مربوط را در زمان و مکان مناسب انجام دهد به گونه ای که کارفرما هیچ گونه نگرانی از به پایان رسیدن مهلت انجام تکالیف یا عدم صحیح بودن آن نداشته باشد.

 

یک حسابدار حرفه ای با تسلط کامل به نرم افزار حسابداری و بررسی سندهای محل کار خود یک سیستم منظم و قابل دسترس برای ثبت اسناد و گزارشات ایجاد می کند.

و همچنین با ارائه گزارشات مداوم و منظم و البته مفهومی سعی در مطلع کردن کارفرما از شرایط پیشرفت کار دارد، به گونه ای که کارفرما با مطالعه کردن گزارشات مدیریتی ارسالی به راحتی از وضعیت مالی شرکت یا موسسه خود با خبر گردد.

تجزیه و تحلیل حساب ها، دریافت و پرداخت ها و کلیه اسناد مجموعه مورد فعالیت یکی از مهمترین و اساسی ترین مسائلی است که یک حسابدار حرفه ای باید به آن تسلط داشته باشد و با تکیه بر این دانش سعی در انجام اصولی وظایف حسابداری نماید.

یک حسابدار حرفه باید علاوه بر اینکه به موارد ذکر شده در بالا تسلط کافی داشته باشد باید به قوانین و مقررات اداره کار و بیمه نیز مشرف باشد تا از تصمیمات اشتباه که باعث به چالش کشیدن مجموعه میشود جلوگیری نماید.

انجام امور و تکالیف مالیاتی، ارسال اظهار نامه ها و لیست بیمه و مالیات کارکنان شرکت در جلسات دفاع و ... باعث میشود یک فرد در پست یک حسابدار حرفه ای بدرخشد.

حسابداری حرفه ای و موفق است که دائم در حال به روز رسانی خود و دانش خود باشد و با مطاله کردن و آموزش دیدن سعی در پیشرفت روز افزون داشته باشد.

با توجه به تغییراتی که مدام در مباحث مالی و قوانین مالیاتی در حال شکل گرفتن است حسابداری موفق و حرفه ای می باشد که از این تغییرات مطلع باشد و در انجام امور به کار گیرد و این امر تنها با مطالعه کردن و آموزش دیدن میسر می شود.آیین نامه اخلاقی حسابداری

مجموعه های حسابداری و افراد حسابدار باید توجه داشته باشند که تنها با ارائه خدمات اصولی و بی نقص و نظم در انجام امور محوله و رفتار کاملا حرفه ای و برخورد عمومی مناسب و مسلماً با دریافت حق الزحمه مناسب و منصفانه می توانند اقدام به بستن قرارداد های  انجام پروژه های مالی و مالیاتی نمایند.

اگر بخواهیم به روند رو به جلو یک حسابدار اشاره کنیم در ابتدا بهتر است که در رشته حسابداری تحصیل کرده و بعد از اتمام تحصیلات اقدام به آموزش های جانبی شود و حین آموزش مطالعه و بررسی سایت ها و کتاب های مختلف و مرتبط در دستور کار قرار گیرد تمرین کردن با نرم افزار های حسابداری ( نرم افزار آموزشی) در جهت حرفه ای شدن کمک شایانی میکند انجام دوره کارآموزی باعث می شود فرد از نزدیک و به صورت عملی و واقعی با چالشهای انجام کار آشنا شود و در صدد رفع مشکل تلاش بیشتری نماید بعد از دوره کارورزی بهتر از فرد در پست کمک حسابدار و زیر نظر فردی با تجربه تر فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز نماید و در تمام طول این مدت از مطالعه و آموزش غافل نگردد.

با گذشت زمان و کسب تجربه مسلماً در مدت کوتاهی تبدیل به یک حسابدار حرفه ای خواهید شد.